Ekspedycja Sięgnij DNA

W ostatnią niedzielę tj. 26.05. 2013 zakończyliśmy kolejną edycję naszych wypraw poszukiwawczych – Ekspedycja pod hasłem: “Sięgnij DNA”.

I tak po 9 dniach spedzonych na morzu zakończyła się ekspedycja wrakowa „Sięgnij DNA”, której celem jest poszukiwanie wraków na północ od Ustki i Darłowa oraz weryfikowanie danych o istniejących i mało znanych obiektach podwodnych. Do tej pory udało nam się zweryfikować kilkanaście pozycji, na których potencjalnie mogły zalegać wraki.

Na dwóch pozycjach wychwyciliśmy słabe echo sonarowe zalegających na dnie obiektów. Nie zdecydowaliśmy się na nich nurkować ze względu na ich niewielkie rozmiary, wrócimy jednak na te pozycje we wrześniu z dokładniejszym sonarem bocznym, by sprawdzić je jeszcze raz. – kometował Jacek Trembowelski podsumowując drugi dzień ekspedycji.

Do tej pory wykonaliśmy kilka nurkowań trimiksowych w okolicy 50m, uzupełniając informacje o wrakach znajdujących się w naszej bazie danych. Zarejestrowaliśmy materiał filmowy oraz skany sonarowe. W oparciu o nasze nurkowania i zebrane materiały sporządzimy raporty, które uzupełnią dotychczasowe dane i zostaną przekazane do BHMW, UM i CMM.

Przed nami jeszcze kolejne, długie i męczące dni poszukiwań oraz sporo pozycji do zweryfikowania. Od początku naszych wypłynięć sprzyja nam pogoda, morze jest praktycznie gładkie, a przejrzystość wody przekracza 20 m. Niestety w najbliższych dniach prognoza pogody nie jest optymistyczna i zapowiadane są silne wiatry, które mogą utrudnić poszukiwania.

Pewnie zastanawiacie się jak wygląda typowy dzień poszukiwań? To proste! Wstajemy rano i po sprawdzeniu prognozy pogody przygotowujemy plan wypłynięcia. Dopełniamy formalności w kapitanacie portu, a chwilę potem mijamy główki portu i czekamy, aż kambuz przygotuje śniadanie.

Czas dopłynięcia na pierwsze pozycje to ok. 3h, następnie rozpoczyna się żmudne sonarowanie, polegające na systematycznym przeszukiwaniu rejonu wokół domniemanej pozycji. Większość z nas w tym czasie nerwowo zagląda przez ramie kapitana na ekran sondy i sonaru w oczekiwaniu na pojawienie się jakiegoś wraku.

[AdSense-A]

Strony: 1 2